středa, 20 prosinec 2017 09:28

Navštívilo nás Divadélko pro školy z Hradce Králové

Napsal(a)
Z představení Divadélko pro školy z Hradce Králové Z představení Divadélko pro školy z Hradce Králové Jakub Lattenberg

Dne 13. prosince 2017 mělo devět tříd vyšších ročníků naší školy možnost zúčastnit se tří divadelních představení, která pro nás uspořádalo opět přímo v naší škole Divadélko pro školy z Hradce Králové.

Každý kus nesl stejný název: Fenomén Karel Čapek aneb Od Dášeňky ke zkáze světa.

Každé představení začalo úryvkem z komedie Loupežník z roku 1920. Byla to ukázka z rané dramatické tvorby Karla Čapka. Dále následoval úryvek z povídky Básník ze souboru Povídky z jedné kapsy.

Vážnou tvář Karla Čapka a jeho obavy o budoucnost lidstva nám přiblížila ukázka z protiválečné divadelní hry Bílá nemoc z roku 1937.

Na závěr nás čekal úryvek z divadelní hry Adam stvořitel z roku 1927. Do ní zařadili bratři Karel a Josef Čapkovi nejen protiválečné, ale i katastrofické, náboženské a sociální téma. Herci nám chtěli ukázat, jak mladý anarchista Adam selhává při tvorbě nového světa, který předtím sám zničil.

Během celého představení nám herci přibližovali nejzásadnější okamžiky života a tvorby Karla Čapka, jeho myšlenky i názory, kterými ovlivnil kulturní i politickou atmosféru v tehdejší společnosti.

Jeho tvorba určitě vybízí k zamyšlení, má přesah i do současnosti a je taktéž přínosem pro světovou literaturu.

A co říci závěrem? Není jistě jednoduché v dnešní době najít správnou cestu, která vede k tomu, jak zaujmout diváky, aby je celé představení bavilo. Proto nyní ponecháme hodnocení na našich žácích, tedy divácích. Pokud se jich zeptáte, určitě vám rádi sdělí svůj názor.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.
Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím. Více informací...