úterý, 09 květen 2017 09:47

Jakub Lhoták - baví mě počítačové sítě a angličtina

Napsal(a)
Jakub Lhoták Jakub Lhoták

Obor (období studia): Informační technologie a management (2014-2018)

• 1. místo v okresním kole v angličtině (2017)
  • 5. místo v krajském kole v angličtině (2017)
  • Dvojnásobný vítěz fotbalového turnaje „O pohár ředitele SPŠ Trutnov“ (družstva)
  • 2. místo v krajském kole ve fotbale
  • doposud prospěl ve všech ročnících s vyznamenáním

Záliby: sport, počítačové sítě
Oblíbené předměty: operační systémy, počítačové sítě, anglický jazyk
Studijní a profesní plány: studium na VŠ, správce počítačové sítě

Jak je možné, že v jazyce vynikáš nad ostatními?

Je to vlastně takový neoriginální příběh v dnešní generaci. Jako malý kluk jsem hodně hrál hry, které byly často pouze v angličtině nebo maximálně s českými titulky a neměl jsem jinou možnost než si odvodit co daná slova znamenají. Od té doby se to všechno tak nenápadně nabalovalo a v dnešní době je jen málo věcí, které hledám (ať už na PC, Internetu nebo jinde) jinak než v angličtině.

Co pro tebe v krajském kole soutěže v anglickém jazyce bylo nejobtížnější?

Určitě to bude moje téma k ústní části. Měl jsem za úkol popsat současnou politickou osobnost dle mého výběru. V politice se zatím pořádně neorientuji, takže jsem s tím opravdu zápasil, je toho jen tolik co člověk může bez nějaké hlubší znalosti o tomto tématu říct, zvláště pak v cizím jazyce.

Měl jsi trému a jak jsi ji zvládnul?

Vlastně ani ne. Jsem obecně velice nervózní člověk, ale v ten den jsem se cítil dobře. Pro mě byl úspěch vůbec se do krajského kola probojovat, všechno navíc by byl už jen bonus, přeci jen konkurence byla opravdu velká.

Jak si se připravoval a jak moc ti pomohly znalosti získané ve škole v průběhu studia?

Bylo mi doporučeno podívat se na historii Anglie a Velké Británie, a i přesto, že jsem tyto znalosti v soutěži nepoužil, určitě se neztratí.

I přes to, co všechno dělám v angličtině, se pouze vzácně setkám s více komplexními útvary či časy a často jsem si je dříve pletl a nevěděl jaký kdy použít. V tomto mi znalosti ze školy pomohly nejvíce.

Prozradíš nám svoje koníčky?

Rád sportuji, i když už několik let dávám přednost jednomu sportu a tím je fotbal. Začínal jsem s ním, když mi bylo 6 a od té doby se u něj držím.

Dále se pak zajímám o počítače a všechno s nimi spojeného. Samozřejmě nesmím zapomenout na počítačové hry.

Jak nejraději trávíš svůj volný čas?

Rád trávím čas s přáteli ať už je to online nebo venku, fotbalem či sledováním seriálů.

Už víš, co by si chtěl po ukončení studia dělat? Plánuješ další studium, zaměstnání nebo podnikání?

Pokud se mi podaří odmaturovat, rád bych pokračoval ve studiu na vyšší škole s oborem vztahujícím se k počítačovým sítím či programování.

Tvůj oblíbený předmět ve škole?

Mám rád všechny odborné předměty, ale nejvíce asi předmět Operační systémy a předmět Počítačové sítě.

Jakub Lhoták v článcích: