pondělí, 08 červen 2020 09:16

Máme finalistu v Ekonomické olympiádě 2019/2020

Napsal(a)

Ještě před vypuknutím epidemie, která způsobila uzavření škol a tím i útlum všech dalších aktivit, se uskutečnilo krajské kolo Ekonomické olympiády, což je mezinárodní soutěž pro středoškoláky.

Vedle českých soutěžících se jí účastní také Slováci a letos poprvé i studenti z Maďarska. Soutěž již počtvrté pořádá Institut ekonomického vzdělávání a vedle této soutěže zajišťuje i řadu vzdělávacích kurzů pro vyučující ekonomiky.

Krajské kolo v našem kraji se již tradičně konalo v budově Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Mezi skoro stovkou účastníků byl i jediný úspěšný řešitel z našeho školního kola, které se uskutečnilo v prosinci 2019 mezi žáky SPŠ Trutnov formou internetového testu. V krajském kole už byly úlohy podstatně těžší a soutěžící museli nejen odpovídat na testové otázky, ale i řešit logické úlohy s ekonomickou problematikou.

Naším úspěšným reprezentantem je žák Adam Tomanica (4. ročník oboru Strojírenství - počítačová grafika), který se jako vůbec první náš zástupce probojoval do finálového klání, kdy v rámci kraje skončil na skvělém druhém místě a zařadil se mezi 50 finalistů Ekonomické olympiády.

Finálové klání se původně mělo uskutečnit v červnu, ale z důvodu epidemie bylo přesunuto na září. Místo konání je sídlo České národní banky, a kromě samotné soutěže čeká její účastníky setkání s významnými představiteli ekonomického života, podnikateli, nebo bankéři a nahlédnutí do prostor naší centrální banky, kam se veřejnost běžně nedostane.

Adamovi blahopřeji k postupu do finále a věřím, že se mu podaří i v tom pozdějším termínu zabojovat stejně úspěšně i ve finále Ekonomické olympiády.