úterý, 28 březen 2017 12:39

Turbodmychadlo z Continentalu ve výuce

Napsal(a)
Strojaři se smontovaným turbodmychadlem Strojaři se smontovaným turbodmychadlem Ing. Milan Fink

V tomto školním roce jsme dostali k sestavení všechny součásti darovaného turbodmychadla pro automobily, které se v trutnovském Continentalu vyrábí zejména pro značku Ford.

Dar nám předali pracovníci útvaru R&D TURBO - bývalý žák naší školy Jaromír Efler se svým vedoucím Ing. Ferdou. Kromě jednotlivých dílů jsme také získali montážní schéma v podobě rozpadlé sestavy turbodmychadla.

Jako základový díl pro montáž jsme zvolili ložiskovou skříň. Pan Morávek z našeho odloučeného pracoviště v Mladých Bukách překonal záludnosti obráběného materiálu a čtvrtinu součásti odstranil. Zpřístupnil tím mazací a chladicí kanály a zároveň skříň připevnil na podstavec. Děkujeme.

Na pracovišti Horská 59 jsme s žáky 3. ročníku oboru Strojírenství - počítačová grafika využili předmět Praxe a dne 24. března 2017 montovali. Žáci se rozdělili na skupinky a po úvodním seznámení s činností turbodmychadla se pustili podle schémat do montáže. Po smontování následovalo opět rozebrání na jednotlivé díly pro další tým.

Celou činnost pečlivě zaznamenávali 2 všímaví fotografové z řad žáků a byl nakonec problém vybrat jen pár záběrů.

Škola hrou se podařila, všichni se zapojili a bavilo je to.

V červnu plánujeme jít do Continentalu na exkurzi a svůj zájem zaměříme nejen na výrobu turbodmychadel, ale i na CNC obrábění.