Novinky - Blog

středa, 14 prosinec 2016 14:36

Beseda o práci v armádě s Martinem Maškem

Martin Mašek Martin Mašek Mgr. Martina Pradáčová

Dne 12. prosince 2016 k nám zavítal náš bývalý žák oborů: Elektrikář – slaboproud a Podnikání – nyní svobodník Martin Mašek. Přijel nám vyprávět o své práci v Armádě České republiky. Dozvěděli jsme se také, jak spletitá byla jeho počáteční cesta do AČR.

V současné době pracuje v Jindřichově Hradci u 44. lehkého motorizovaného praporu. Popisoval nám náplň všedního dne ve službě. Přiblížil nám i náplň vojenských cvičení a jeho vytížení při nich.

V letošním roce na jaře byl vybrán na misi do Afriky, konkrétně do Mali. Měl pro nás připravenu řadu fotografií z daného místa pobytu a každou z nich vždy vhodně doplňoval vtipným komentářem. Líčil nám „slasti a strasti“ místní vojenské stravy, upozorňoval nás na nebezpečné živočichy, radil nám, čeho se při pobytu v této zemi vyvarovat. Dokonce jsme se dozvěděli, že byl vyznamenán ministrem obrany M. Stropnickým 25. října 2016 na Vítkově za vysoce profesionální přístup k plnění služebních úkolů při obraně velitelství mise EUTM v Mali při nepřátelském ozbrojeném útoku. My si mohli toto ocenění i jiná, která již na svém kontě má, na vlastní oči prohlédnout.

Ve třídě se během dopoledne vždy po dvou vyučovacích hodinách vystřídalo celkem 140 žáků a všichni se zájmem poslouchali jeho zážitky. Odpovídal na různé dotazy žáků, například k jeho pracovní době, k tomu, jak vstoupit do armády, k fyzické a psychické zdatnosti budoucích vojáků, k dalšímu vzdělávání vojáků během služby v AČR atd.

Myslím, že všem zúčastněným určitě mohou jeho informace do budoucna pomoci, až jednou i oni sami budou hledat své tzv. „místo na slunci“ – své uplatnění v životě.