Novinky - Blog

úterý, 10 leden 2023 13:16

Návrat ke Stopám, faktům a tajemstvím

Napsal(a)
Ilustrační obrázek (vlevo: Stanislav Motl) Ilustrační obrázek (vlevo: Stanislav Motl)

Stanislav Motl nám okomentoval osudy 9 studentů českých vysokých škol ze dne 17. listopadu roku 1939, kteří byli odvlečení do koncentračního tábora.

V posledním týdnu před vánočními prázdninami se již obvykle ohlížíme za právě uplynulým rokem. Shodou nejrůznějších okolností pro žáky čtvrtých ročníků oborů Informatika a management, Slaboproudá elektrotechnika a Strojírenství – počítačová grafika a nakonec i druhého ročníku oboru Slaboproudá elektrotechnika zůstala jedna zajímavá akce, která se v minulosti stala tradicí, ale kvůli známým důvodům se v uplynulých dvou letech nemohla konat. Ve středu 21. prosince 2022 zavítal mezi nás po čase opět novinář a publicista Stanislav Motl. Navázali jsme tak na tradici, která začala již přibližně před 10 lety.

Protože původně se beseda spojená s produkcí jednoho z mnoha dokumentů měla konat v listopadu, zůstali jsem u tématu nejvýznamnějšího dne tohoto měsíce v našich dějinách, 17. listopadu. Nešlo ale o události roku 1989, ale o ty, které staly o 50 let dříve. Dokument, který Stanislav Motl promítl a okomentoval, se týkal osudů 9 studentů českých vysokých škol, kteří byli v roce 1939 odvlečeni do koncentračního tábora, aniž by se zkoumalo, jaký mají názor na události spojené s vysokoškolským hnutím v tehdejším Protektorátě Čechy a Morava. Náš vzácný host také žáky seznámil se svou prací, která se stala jeho koníčkem. Zmínil osudy významných osobností, ale také smutné události z doby nacistické okupace. Zmínil také svůj rozhlasový a televizní pořad Stopy, fakta, tajemství, který se vysílá už od roku 2010 a brzy bude uveden pětistý díl tohoto cyklu. Žáci si odnesli drobné předměty připomínající pořad Stopy, fakta, tajemství a jeho autor se jim podepsal na fotografie.

Protože se Stanislav Motl mohl tentokrát zdržet jen na velmi krátkou chvíli, domluvili jsme se, že na jaře zavítá mezi nás znovu a společně zapátráme po některých literárních dílech a jejich autorech, což jistě obohatí znalosti našich žáků pro hodiny českého jazyka a literatury.