pondělí, 03 květen 2021 09:11

Náš absolvent pokračuje ve studiu v Dánsku

Napsal(a)

Nejdříve vyučení, pak maturita a teď dvouleté studium na vyšší odborné škole v Dánsku. To je příběh našeho absolventa Jana Kuchty, který dokazuje, že píle a chuť se vzdělávat nemá hranice.

Jmenuji se Jan Kuchta a na SPŠ Trutnov jsem po 3 letech studia a úspěšném složení závěrečných zkoušek získal výuční list v učebním oboru Elektrikář. Po vyučení jsem následně nastoupil do druhého ročníku maturitního oboru Slaboproudá elektrotechnika. Na škole jsem tak strávil 6 let, kdy jsem úspěšně odmaturoval. Nebyl jsem žádný jedničkář, ale snažil jsem se vždy udělat svoji práci tak, aby výsledek byl co nejlepší.

O možnosti následného studia v Dánsku jsem se dozvěděl od příbuzného a také od kamaráda, kterého jsem potkal na táboře pro zlepšení angličtiny. Zprostředkování a vyřízení veškeré dokumentace pro studium v Dánsku mi zajistila agentura Scandinavian study. Jediné dokumenty, které jsem musel obstarat byly poslední tři vysvědčení, motivační dopis, počet hodin matematiky a fyziky za poslední 2 roky (každý obor v Dánsku má jiné požadavky).

V tuto chvíli studuji na dvouletém oboru na UCN ‑ Technické univerzitě v Aalborgu, což je čtvrté největší Dánské město. Mým studijním oborem je automatizační technika. Zabýváme se především programováním PLC (řízení automatizovaných linek), programováním robotů, nastavováním PID regulátorů, ale také vytvářením technické dokumentace nebo návrhem a propočty jednotlivých součástek potřebných k dané problematice. Praktická výuka a také zkoušky probíhají v rámci skupin a nejsou zde žádné testy. Pokud je to možné tak se učitelé snaží vyvarovat teorii a ukázat nám praktická řešení. Tento dvouletý obor je v česku klasifikovaný jako vyšší odborná škola.

Proč jsem se rozhodl jít studovat do Dánska bylo hlavně díky kamarádovi, který mě do celého studia zasvětil a nápad jít studovat do zahraničí se mi velice líbil. Pokračuji ve svém oboru a probíhající výuka v anglickém jazyce mi prohlubuje znalosti, komunikační dovednosti a zlepšení angličtiny. Studium v Dánsku mi přináší spoustu nových příležitostí a zkušeností, jako jsou noví přátelé a nový pohled na svět ‑ nejen ten z pohledu Čecha. Vlastní bydlení během studia mi také pomohlo se osamostatnit. Jediné, co by mohlo být lepší je kontakt s blízkými v česku, ale v době komunikačních technologií není problém se kdykoliv s kýmkoliv spojit. Studium v Dánsku je v rámci evropské unie zdarma, a tak nemusím platit žádné školné. Neplatím ani za učebnice, protože nám škola umožňuje přístup k online kopiím. Zároveň se nám škola snaží studium zpříjemnit v podobě různých BBQ párty a soutěží o hodnotné ceny jako jsou elektro koloběžky.

Ceny jsou zde vyšší než v Česku a kvůli tomu jsou začátky složitější, ale jakmile si člověk najde práci, tak je tu schopný zaplatit si nájem, jídlo i zábavu. Funguje zde i podpora studentům (SU), kde student dostává od Dánska 22 500 Kč ke své výplatě za předpokladu, že každý měsíc odpracuje alespoň 43 hodin, což je necelých 11 hodin týdně.

Myslím si, že jít sudovat do jiné země je dobrá zkušenost pro každého. Určitě je dobrý nápad pokusit se přemluvit nějaké přátele, aby to zkusili také, ale na druhou stranu jsou tu všichni přátelští a díky tomu není problém najít si nové přátele. Navíc je zkušenost studia v jiné zemi velkým bonusem do životopisu.