středa, 18 listopad 2020 09:11

Praxe žáků ve firmách

Napsal(a)
Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Nedílnou součástí praktického vyučování našich žáků je jejich působení přímo ve firmách. Od druhého pololetí druhého ročníku a v prvním pololetí třetího ročníku mají možnost žáci učebních oborů vykonávat praktické vyučování přímo ve výrobních podnicích na Trutnovsku.

Žáci pod vedením instruktorů vykonávají ve firmách produktivní činnost, ale seznámí se i s technikou a technologiemi, které ve škole neuvidí. Tato praxe je pro žáky placená, jejich odměna může činit až 7 000 korun měsíčně.

Zájem o žáky ze strany firem je značný a převyšuje počty žáků ve škole. Ve firmách je citelný nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, proto se firmy snaží všemi způsoby podpořit školu v náboru žáků do technických oborů ať už učebních, nebo maturitních. Naši absolventi tak nemusí mít obavy z toho, co s nimi bude po dokončení studia na škole. Zaměstnání najdou ve svém oboru vždy a ještě si budou moci vybírat podle toho, kde jim budoucí zaměstnavatel nabídne lepší podmínky.

Svoji praxi ve firmách uskutečňují i žáci maturitních oborů. Jejich praxe je zahrnuta do učebních plánů ve druhém a třetím ročníku, je tedy součástí výuky. Praxe se uskutečňují vždy na jaře a jsou to ve dvou po sobě jdoucích týdnech. Náplň praxe těchto žáků jsou činnosti, které souvisí s oborem studia. I když tato praxe není pro žáky placená, je už dost firem, které žáky na těchto praxích finančně odměňují. I tyto praxe jsou pro žáky přínosem, mají možnost seznámit se se skutečným prostředím firem. To jim určitě pomůže při výběru zaměstnání po ukončení studia.