Liga výjimečných

O výjimečných studentech a absolventech SPŠ Trutnov.

středa, 09 srpen 2017 14:44

Radek Micopulos spojil koníček a vzdělání v úspěšné podnikání

Radek Micopulos
Radek Micopulos

Obor (období studia): Nástrojař (2002-2005), Podnikání (2005-2007)
Dosažené úspěchy:

  • autor stránky JEŽCIVKLECI.cz
  • zakladatel produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES
  • držitel ceny Hlavolam roku 2012 za hlavolam Ježek v kleci GEN
  • 2. místo v soutěži ŽIVNOSTNÍK ROKU 2013 Královéhradeckého kraje

Záliby: čtení, cestování, zahrada
Oblíbené předměty: technické kreslení, fyzika, informační a komunikační technologie

V letech 2002–2007 jste úspěšně absolvoval učební obor Nástrojař a poté studijní obor Podnikání. Jak se poté vyvíjel Váš profesní život?

Sehnat první práci hned po škole bylo docela obtížné, ale díky praxi (redaktor a později šéfredaktor herního magazínu), kterou jsem získal již během školy se mi to nakonec podařilo. Práci jsem získal v obchodu, konkrétně v prodeji nových aut, ale k technickému oboru, který mě bavil více to mělo daleko. Brzy jsem dostal příležitost pracovat ve strojírenské firmě v oddělení zásobování v čemž jsem později působil i v další podobné firmě. Nyní pracuji jako technik ve firmě vyrábějící okna a dveře. Myslím si, že z každé práce jsem získal mnoho cenných zkušeností, které mě vždy posunuly o velký kus dál. Také přístup zaměstnavatelů je často velmi odlišný.

Kdy nastala ta chvíle, že jste se rozhod vytvořit vlastní hlavolam?

Začalo to v roce 2005, kdy jsem na škole zdokonaloval, už dříve nabyté (samouk) znalosti tvorby webových stránek. Chtěl jsem nějakou stránku vytvořit a napadl mě hlavolam z mládí, který mě vždy fascinoval. Začal jsem tedy s odstavcem informací, které byly v té době na internetu k dispozici a postupně je začal rozšiřovat také o e-shop a od roku 2009 o vlastní výrobu – Ježky v kleci, které jsem začal sám kreslit a kompletovat. Nejprve to byly klasické modely, později klasické s mým technickým řešením – možnost rozšroubování ježka uvnitř jsem realizoval sériově po 70 letech jako první. V poslední době už navrhuji čistě mé nápady - hlavolamy od designu až po princip, který se už od známých ježků výrazně odlišuje.

Ve článku pro magazín Forbes.cz jsem se dočetl, že k výrobě svého prvního hlavolamu jste použil klec vysoustruženou a vyfrézovanou z jednoho kusu duralu. Jaké další znalosti a dovednosti získané studiem Vám pomáhají v úspěšném podnikání?

Ano, i to bylo mé prvenství, protože se snažím mé výrobky posouvat neustále dále a využívat maximálně moderní technologie. Toho se týká i můj poslední model (zatím prototyp složitého tvaru) vypálený na laseru. Právě znalosti možností výroby ze školy a technické kreslení mi v této činnosti hodně pomohlo. Znalost marketingu, ekonomie apod. (z nástavbového studia) mi pak pomáhají v úspěšném podnikání a dobrých obchodních vztazích.

Jak jste se dostal od výroby Originálního ježka v kleci až k zakázkám na upomínkové předměty Škoda Auto nebo finále Fed Cupu?

Myslím si, že tyto firmy zaujala hlavně kvalita a možnosti, které jsem jim nabídl.

Jsou nějaké další projekty, kterým se v současné době věnujete?

V současné době jsem spolutvůrcem nově vznikajícího muzea Jaroslava Foglara, kde zajišťuji veškeré vybavení od vitrín, velkoformátových tapet s kresbami až po dekorace a webovou stránku. Mým partnerem na tomto projektu je pan Milan Teslevič, kreslíř a ilustrátor. Tuto činnost však dělám hlavně z nadšení a dalšímu posunu při propojení muzea a informací z webu Ježcivkleci.cz

Kdyby Vám bylo opět patnáct a mohl jste si znovu vybrat co studovat, volil byste stejně?

Ano, určitě. Technické obory mají budoucnost, a pokud je člověk umí využít i v podnikatelské sféře, tak je to ideální.


Radek Micopulos v článcích: